Siirry sisältöön

Vaikeasti löydettävät merkit yhdestä kaupasta

Merkit, joita on vaikea löytää maastasi – kaikki yhdestä kaupasta

Apua ja yhteystiedot
  • Suomi (EUR €)
Medpak
Tili Ostoskori
  • Vitamiinit & Ravintolisät
    • Vitamiinit & Ravintolisät
    • Aminohapot
      • L-Arginiini
      • L-Karnitiini
      • L-Karnosiini
      • L-Sitrulliini
      • L-Glutationi
      • L-Glutamiini
      • L-Lysiini
      • L-Proliini
      • L-Teaniini
      • L-Tryptofaani
      • L-Tyrosiini
      • N-Asetyyli kysteiini (NAC)
    • Antioksidantit
      • Alfa-lipoiinihappo
      • Astaksantiini
      • Koentsyymi Q10 (CoQ10)
      • Luteiini ja zeaksantiini
      • Kversetiini
      • Resveratroli
    • Yrtit
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberiini
      • Cascara Sagrada
      • Kissan kynsi (Uña de Gato)
      • Kurkumiini ja kurkuma
      • Voikukka juuri
      • Paholaisen kynsi
      • Echinacea
      • Valkosipuli
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Sahakämmekkä
      • Punaapila
      • Rhodiola
      • Tribulus
    • Kivennäisaineet
      • Kromi
      • Kalsium
      • Jodi
      • Rauta
      • Magnesium
      • Kalium
      • Seleeni
      • Pii
      • Sinkki
    • Vitamiinit
      • Vitamiini A
      • Vitamiini B
      • Vitamiini C
      • Vitamiini D
      • Vitamiini E
      • Vitamiini K
      • Monivitamiinit
    • Kalaöljy ja omega-rasvahapot (EPA, DHA)
    • Kollageeni
    • Probiootit
    • Melatoniini
    • Viherjauheet ja superfoodit
  • Terveystavoitteet
    • Terveystavoitteet
    • Aivot ja kognitiiviset toiminnot
    • Luut, nivelet ja rustot
    • Sydän ja verenkierto
    • Detox ja kehon puhdistus
    • Ruoansulatusjärjestelmä
    • Energia
    • Silmät ja näkökyky
    • Hiukset, iho ja kynnet
    • Immuunijärjestelmä
    • Munuaiset ja virtsatiet
    • Hengitystiet
    • Uni
    • Painonpudotus
    • Miesten terveys
    • Naisten terveys
    Kaikki tuotteet: Terveystavoitteet →
  • Urheilu
    • Urheilu
    • Hiilihydraatit

      Hiilihydraatit

      Kaikki tuotteet: Hiilihydraatit →
      • Carbo
      • Energiageeli
      • Isotoniset juomat
    • Kreatiini

      Kreatiini

      Kaikki tuotteet: Kreatiini →
      • Kreatiini-malaatti
      • Kreatiini-monohydraatti
    • Ennen harjoitusta

      Ennen harjoitusta

      Kaikki tuotteet: Ennen harjoitusta →
      • Ennen harjoitusta stimulantit
      • Ennen harjoitusta pumppu
      • Ennen harjoitusta shotit
      • Stimulantit
    • Proteiinijauhot

      Proteiinijauhot

      Kaikki tuotteet: Proteiinijauhot →
      • Kasviproteiini
      • Heraproteiiniseokset
      • Heraproteiinikonsentraatti (WPC)
      • Heraproteiini-isolaatti (WPI)
    • Painonnousu

      Painonnousu

      Kaikki tuotteet: Painonnousu →
      • Gainers
    • Rasvan polttajat
    • Palautuminen
    • Testosteronin tehostajat
    Kaikki tuotteet: Urheilu →
  • Kauneus
    • Kauneus
    • Kylpy ja suihku

      Kylpy ja suihku

      Kaikki tuotteet: Kylpy ja suihku →
      • Kylpytarvikkeet
      • Kylpypommit ja suolat
      • Vartalo kuorinnat
      • Suihkugeelit
      • Saippuat
    • Vartalokosmetiikka

      Vartalokosmetiikka

      Kaikki tuotteet: Vartalokosmetiikka →
      • Deodorantit ja antiperspirantit
      • Voiteet, voita, voiteet ja vartaloöljyt
    • Kasvojen kosmetiikka

      Kasvojen kosmetiikka

      Kaikki tuotteet: Kasvojen kosmetiikka →
      • Silmävoiteet
      • Kasvovoiteet
      • Kasvohapot, öljyt ja seerumit
      • Kasvojen puhdistus
      • Hydrolaatit, sumut ja tonikit
      • Naamiot ja savi
    • Kädet ja jalat

      Kädet ja jalat

      Kaikki tuotteet: Kädet ja jalat →
      • Liikavarpaat, kovettumien ja jalkaterävaurioiden hoito
      • Jalkahoito
      • Käsihoito
    • Hiuskosmetiikka

      Hiuskosmetiikka

      Kaikki tuotteet: Hiuskosmetiikka →
      • Hoitoaineet
      • Hiusten värjäys
      • Hiusnaamiot
      • Hiusöljyt, seerumit ja suihkeet
      • Shampooji
    • Intiimihygienia

      Intiimihygienia

      Kaikki tuotteet: Intiimihygienia →
      • Geelit ja saippuat
      • Terveyssiteet, päivittäiset suojat, tamponit
    • Suuhygienia

      Suuhygienia

      Kaikki tuotteet: Suuhygienia →
      • Suuvesi
      • Hammasharjat
      • Hammastahnaksi
      • Vaihtoharjakset
    • Aurinkosuoja

      Aurinkosuoja

      Kaikki tuotteet: Aurinkosuoja →
      • Aurinkovoiteet, voiteet
    Kaikki tuotteet: Kauneus →
  • Meikki
    • Meikki
    • Kasvomeikki

      Kasvomeikki

      Kaikki tuotteet: Kasvomeikki →
      • BB- ja CC-voiteet
      • Meikkivoiteet
      • Tyynymeikkivoiteet
      • Muu kasvomeikki
    • Huulimeikki

      Huulimeikki

      Kaikki tuotteet: Huulimeikki →
      • Huulipunat
      • Huulipuna ja kiilto
      • Huulien hoito
    • Silmämeikki

      Silmämeikki

      Kaikki tuotteet: Silmämeikki →
      • Ripsivärit
    • Meikkivälineet ja tarvikkeet
    Kaikki tuotteet: Meikki →
  • Äiti ja vauva
    • Äiti ja vauva
    • Raskaus ja äitiys

      Raskaus ja äitiys

      Kaikki tuotteet: Raskaus ja äitiys →
      • Raskauden suunnittelu ja testit
      • Raskausajan hoito
      • Terveys raskauden aikana
      • Imetys
      • Ihon- ja vartalonhoito
    • Lasten ruokailu

      Lasten ruokailu

      Kaikki tuotteet: Lasten ruokailu →
      • Pullotutit
      • Tuttipullot
      • Lasten juomamukit
      • Ruokailutarvikkeet
      • Ruoan säilytys
    • Lasten terveys
    • Lasten hygienia
    • Lasten ravitsemus
    • Tutit
    Kaikki tuotteet: Äiti ja vauva →
  • Koti
    • Koti
    • Aromaterapia

      Aromaterapia

      Kaikki tuotteet: Aromaterapia →
      • Hajustin ja sumuttajat
      • Eteeristen öljyjen sarjat
      • Yksittäiset eteeriset öljyt
      • Tuoksuöljyt
      • Suitsukesauvat
    • Kuulosuojaimet

      Kuulosuojaimet

      Kaikki tuotteet: Kuulosuojaimet →
      • Kuulosuojaimet
      • Korvatulppien tarvikkeet
      • Korvatulpat
    • Kotitalouksien hoito ja siivous

      Kotitalouksien hoito ja siivous

      Kaikki tuotteet: Kotitalouksien hoito ja siivous →
      • Kylpyhuoneen puhdistusaineet
      • Eco Zone 🍃
      • Keittiön puhdistusaineet
      • Pyykinpesuaineet
      • Monikäyttöiset puhdistusaineet
    • Hyönteisten ja punkkien suoja

      Hyönteisten ja punkkien suoja

      Kaikki tuotteet: Hyönteisten ja punkkien suoja →
      • Sähköiset punkinhylkijät
      • Hyönteiskarkotteet
    • Lemmikit

      Lemmikit

      Kaikki tuotteet: Lemmikit →
      • Lemmikkitarvikkeet
      • Lemmikkieläinten ruoka ja herkut
      • Lemmikkieläinten hoito ja hygienia
      • Lemmikkieläinten ravintolisät
      • Punkkien ja kirppujen suoja
    • Saunatarvikkeet

      Saunatarvikkeet

      Kaikki tuotteet: Saunatarvikkeet →
      • Saunan eteerinen öljy
      • Saunatyökalut ja -laitteet
    • Vedenpuhdistus ja pullot

      Vedenpuhdistus ja pullot

      Kaikki tuotteet: Vedenpuhdistus ja pullot →
      • Vesipullot
      • Vesisuodattimet
    Kaikki tuotteet: Koti →
  • Terveys
    • Terveys
    • Terveysruoka ja ravinto

      Terveysruoka ja ravinto

      Kaikki tuotteet: Terveysruoka ja ravinto →
      • Juomat ja juomasekoitukset
      • Aamiainen ja murot
      • Kahvi ja tee
      • Ruokaöljyt ja etikat
      • Terveelliset juomat ja mehut
      • Terveelliset välipalat
      • Yrtit ja mausteet
      • Hillot, hunaja ja makeat levitteet
      • Pähkinävoita
      • Pasta ja nuudelit
      • Kastikkeet ja mausteet
      • Urheiluravinteet
      • Sokerivaihtoehdot
      • Kaikki tuotteet: Terveysruoka ja ravinto →
    • Intiimihyvinvointi

      Intiimihyvinvointi

      Kaikki tuotteet: Intiimihyvinvointi →
      • Kondomit
      • Liukuvoiteet ja intiimihygienia
      • Aikuisten hyvinvointituotteet
    • Lääkintätarvikkeet ja testit
    Kaikki tuotteet: Terveys →
  • Tuotemerkit
    • Tuotemerkit
    • Meidän merkit
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Huippumerkit
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • Uudet merkit
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Kaikki tuotteet: Tuotemerkit →

    Merkit

    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
  • Ale
  • Immuunikausi
  1. Etusivu
  2. Vitamiinit ja ravintolisät
  3. Terveysaiheet
  4. Aivot ja kognitio

Aivot ja kognitio

(632 tuotetta)
  • Aivot ja kognitiiviset toiminnot
  • Luut, nivelet ja rustot
  • Sydän ja verenkierto
  • Detox ja kehon puhdistus
  • Ruoansulatusjärjestelmä
  • Energia
  • Silmät ja näkökyky
  • Hiukset, iho ja kynnet
  • Immuunijärjestelmä
  • Munuaiset ja virtsatiet
  • Hengitystiet
  • Uni
  • Painonpudotus
  • Miesten terveys
  • Naisten terveys
  • Osuvin
  • Eniten myydyt
  • Aakkosjärjestyksessä A–Ö
  • Aakkosjärjestyksessä Ö–A
  • Hinta pienimmästä suurimpaan
  • Hinta suurimmasta pienimpään
  • Päivämäärä vanhimmasta uusimpaan
  • Päivämäärä uusimmasta vanhimpaan
Näytä muodossa

  • Swanson Ultimate Ashwagandha KSM-66 250 mg - 60 Veg Capsules Swanson Ultimate Ashwagandha KSM-66 250 mg - 60 Veg Capsules Swanson Ultimate Ashwagandha KSM-66 250 mg - 60 Veg Capsules Swanson Ultimate Ashwagandha KSM-66 250 mg - 60 Veg Capsules

    Swanson

    Swanson Ultimate Ashwagjaha KSM-66 250 mg - 60 Veg-kapselia

    9 reviews
    Normaalihinta €9.29
    Yksikköhinta€0.15 per tuote
    Näytä tiedot
  • Now Foods Methyl B-12 1000 mcg - 100 Lozenges

    Now Foods

    Now Foods Metyyli B-12 1000 mcg - 100 pastillia

    10 reviews
    Normaalihinta €8.99
    Yksikköhinta€0.09 per tuote
    Näytä tiedot
  • Now Foods Glycine 1000 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Glycine 1000 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Glycine 1000 mg - 100 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Glysiini 1000 mg - 100 Veg-kapselia

    11 reviews
    Normaalihinta €13.69
    Yksikköhinta€0.14 per tuote
    Näytä tiedot
  • Now Foods Omega-3, 180 EPA / 120 DHA - 200 Softgels Now Foods Omega-3, 180 EPA / 120 DHA - 200 Softgels Now Foods Omega-3, 180 EPA / 120 DHA - 200 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Omega-3,180 EPA / 120 DHA - 200 pehmytkapseleina

    12 reviews
    Normaalihinta €18.89
    Yksikköhinta€0.09 per tuote
    Näytä tiedot
  • Swanson L-Tyrosine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Tyrosine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Tyrosine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Tyrosine 500 mg - 100 Capsules

    Swanson

    Swanson L-tyrosiini 500 mg - 100 kapselia

    10 reviews
    Normaalihinta €7.99
    Yksikköhinta€0.08 per tuote
    Näytä tiedot
  • Swanson L-Lysine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Lysine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Lysine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Lysine 500 mg - 100 Capsules

    Swanson

    Swanson L-Lysiini 500 mg - 100 kapselia

    8 reviews
    Normaalihinta €5.19
    Yksikköhinta€0.05 per tuote
    Näytä tiedot
  • Ostrovit Taurine Powder - 300 g
    10% alennus

    Ostrovit

    Ostrovit Tauriinijauhe - 300 g

    6 reviews
    Alennushinta €6.11 Normaalihinta €6.79
    Yksikköhinta€20.37 /kg
    Näytä tiedot
  • Nordic Naturals Ultimate Omega, lemon flavour - 60 Softgels Nordic Naturals Ultimate Omega, lemon flavour - 60 Softgels Nordic Naturals Ultimate Omega, lemon flavour - 60 Softgels Nordic Naturals Ultimate Omega, lemon flavour - 60 Softgels

    Nordic Naturals

    Nordic Naturals Ultimate Omega, sitruunan maku - 60 pehmytkapseliä

    17 reviews
    Normaalihinta €30.59
    Yksikköhinta€0.51 per tuote
    Näytä tiedot
  • Now Foods Sunflower Lecithin 1200 mg - 100 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Auringonkukka lesitiini 1200 mg - 100 pehmytkapseliä

    7 reviews
    Normaalihinta €13.99
    Yksikköhinta€0.14 per tuote
    Näytä tiedot
  • Now Foods Ultra Omega-3, 500 EPA / 250 DHA - 90 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Ultra Omega-3,500 EPA / 250 DHA - 90 pehmytkapseleina

    6 reviews
    Normaalihinta €20.09
    Yksikköhinta€0.22 per tuote
    Näytä tiedot
  • Zinzino BalanceOil, Grapefruit Lemon Lime - 300 ml

    Zinzino

    Zinzino BalanceOil, Grapefruit Lemon Lime - 300 ml

    4 reviews
    Normaalihinta €57.29
    Yksikköhinta€190.97 /l
    Näytä tiedot
  • Now Foods Double Strength Ginkgo Biloba 120 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Double Strength Ginkgo Biloba 120 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Double Strength Ginkgo Biloba 120 mg - 100 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Kaksoisvahvuus Ginkgo Biloba 120 mg - 100 Veg-kapselia

    6 reviews
    Normaalihinta €14.79
    Yksikköhinta€0.15 per tuote
    Näytä tiedot
  • Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules

    Swanson

    Swanson Päivittäinen B-kompleksi - 100 Veg-kapselia

    5 reviews
    Normaalihinta €8.69
    Yksikköhinta€0.09 per tuote
    Näytä tiedot
  • Aliness Rhodiola Rosea 500 mg - 60 Veg Capsules Aliness Rhodiola Rosea 500 mg - 60 Veg Capsules Aliness Rhodiola Rosea 500 mg - 60 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness Rhodiola Rosea 500 mg - 60 Veg-kapselia

    9 reviews
    Normaalihinta €15.29
    Yksikköhinta€0.25 per tuote
    Näytä tiedot
  • Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml

    Green Pasture

    Green Pasture Fermentoitu kalanmaksaöljy - 180 ml

    16 reviews
    Normaalihinta €56.09
    Yksikköhinta€31.16 /100 ml
    Näytä tiedot
  • Now Foods DHA-500 Double Strength - 180 Softgels Now Foods DHA-500 Double Strength - 180 Softgels Now Foods DHA-500 Double Strength - 180 Softgels

    Now Foods

    Now Foods DHA-500 Kaksoisvahvuus - 180 pehmytkapseliä

    7 reviews
    Normaalihinta €42.59
    Yksikköhinta€0.24 per tuote
    Näytä tiedot
  • Life Extension Neuro-Mag Magnesium L-Threonate - 90 Capsules

    Life Extension

    Life Extension Neuro-Mag Magnesium L-Threonaatti - 90 kapselia

    10 reviews
    Normaalihinta €42.39
    Yksikköhinta€0.47 per tuote
    Näytä tiedot
  • Nanga Magnesium Glycinate 850 mg - 100 Capsules

    Nanga

    Nanga Magnesium Glycinate 850 mg - 100 kapselia

    6 reviews
    Normaalihinta €9.39
    Yksikköhinta€0.09 per tuote
    Näytä tiedot
  • Medica Herbs Red Clover 520 mg - 60 Capsules Medica Herbs Red Clover 520 mg - 60 Capsules

    Medica Herbs

    Medica Herbs Puna-apila 520 mg - 60 Kapselia

    8 reviews
    Normaalihinta €7.19
    Yksikköhinta€0.12 per tuote
    Näytä tiedot
  • Iodica Liquid Iodine Concentrate - 240 ml

    IODICA WORLD

    Iodica Nestemäinen joditiiviste – 240 ml

    16 reviews
    Normaalihinta €24.49
    Yksikköhinta€102.04 /l
    Näytä tiedot
  • Aliness Krill Oil NKO Omega 3 with Astaxanthin 500 mg - 60 Capsules Aliness Krill Oil NKO Omega 3 with Astaxanthin 500 mg - 60 Capsules Aliness Krill Oil NKO Omega 3 with Astaxanthin 500 mg - 60 Capsules

    Aliness

    Aliness Krill Oil NKO Omega 3 ja astaksantiini 500 mg - 60 kapselia.

    7 reviews
    Normaalihinta €17.09
    Yksikköhinta€0.28 per tuote
    Näytä tiedot
  • Green Pasture Fermented Cod Liver Oil, Unflavored - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil, Unflavored - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil, Unflavored - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil, Unflavored - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil, Unflavored - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil, Unflavored - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil, Unflavored - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil, Unflavored - 120 Capsules

    Green Pasture

    Green Pasture Fermentoitu kalanmaksaöljy, Maustamaton - 120 kapselia

    12 reviews
    Normaalihinta €54.39
    Yksikköhinta€0.45 per tuote
    Näytä tiedot
  • Green Pasture Fermented Cod Liver Oil And Concentrated Butter Oil Blend - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil And Concentrated Butter Oil Blend - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil And Concentrated Butter Oil Blend - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil And Concentrated Butter Oil Blend - 120 Capsules Green Pasture Fermented Cod Liver Oil And Concentrated Butter Oil Blend - 120 Capsules

    Green Pasture

    Green Pasture Fermentoitu kalanmaksaöljyn ja tiivistetyn voiöljyn sekoitus - 120 kapselia

    7 reviews
    Normaalihinta €58.59
    Yksikköhinta€0.49 per tuote
    Näytä tiedot
  • Biowen Chelated Magnesium, Magnesium Diglycinate 840 mg - 100 Capsules

    Biowen

    Biowen Chelated Magnesium, Magnesiumdiglycinaatti 840 mg – 100 kapselia

    3 reviews
    Normaalihinta €14.49
    Yksikköhinta€0.14 per tuote
    Näytä tiedot
  • Edellinen
  • Sivu 2 / 27
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • …
  • 27
  • Seuraava

Muistin ja keskittymisen ymmärtäminen ja parantaminen:

Heikentynyt muisti ja keskittyminen ovat yleisiä haasteita, joita kaikenikäiset kohtaavat. Vaikka kognitiivisen heikkenemisen riski kasvaa iän myötä, tekijät, kuten epäterveelliset elämäntavat ja epätasapainoinen ruokavalio, voivat vaikuttaa keneen tahansa. Onneksi, on olemassa luonnollisia korjaustoimenpiteitä ja strategioita, joilla voidaan tukea aivojen yleistä terveyttä, parantaa kognitiivisia toimintoja, ja puuttua näihin yleisiin huolenaiheisiin.

Muistiin ja tarkkaavaisuuteen vaikuttavat tekijät

Useat avaintekijät voivat vaikuttaa kognitiivisiin kykyihimme, mukaan lukien muisti ja keskittyminen:

  • Ikääntyminen: Muistin heikkenemisen, ensisijainen luonnollinen syy, vaikka sen vaikutuksia voidaan lieventää.
  • Stressi: Korkea stressitaso, erityisesti nuorilla ja lapsilla, voi vaikuttaa kielteisesti koko hermostoon.
  • Ravitsemukselliset puutteet: Välttämättömien kivennäisaineiden ja vitamiinien puute voi heikentää kognitiivisia toimintoja.
  • Istumatyö: Riittämätön fyysinen aktiivisuus, erityisesti ulkona, voi vaikuttaa aivojen terveyteen.
  • Univaje: Unen huono laatu tai määrä vaikuttaa merkittävästi muistin vakiinnuttamiseen ja tarkkaavaisuuteen.
  • Ruokavalio: Huonot ruokailutottumukset voivat vaikuttaa kognitiiviseen heikkenemiseen ja keskittymiskyvyn heikkenemiseen.
  • Monitehtäväisyys ja informaation ylikuormitus: Jatkuva kiire ja pyrkimys jongleerata useita tehtäviä voivat heikentää muistia ja keskittymistä.

Luonnolliset strategiat muistin ja keskittymisen parantamiseksi

Kognitiivisten toimintojen parantaminen edellyttää monipuolista lähestymistapaa. Seuraavassa on muutamia tehokkaita strategioita:

1. Ravitsemuksellinen tuki

  • Välttämättömät kivennäisaineet: Magnesiumilla, sinkillä, ja seleenillä on ratkaiseva rooli aivojen terveydessä.
  • B-vitamiinit: B3, B6, ja B12 ovat erityisen tärkeitä kognitiivisille toiminnoille, erityisesti iäkkäille aikuisille.
  • Omega-3-rasvahapot: DHA ja EPA tukevat aivojen rakennetta ja toimintaa.

Meidän Brain & Cognitive Health -mallistomme tarjoaa valikoiman lisäravinteita, jotka on erityisesti suunniteltu tukemaan optimaalista aivotoimintaa, mukaan lukien tuotteita, jotka sisältävät runsaasti näitä tärkeitä ravintoaineita.

2. Kasviperäiset lisäravinteet ja luonnolliset stimulantit

  • Ginkgo Biloba: Voi parantaa aivojen verenkiertoa ja parantaa muistia.
  • Guarana: Luonnollinen kofeiinin lähde, joka voi lisätä energiaa ja keskittymiskykyä, erityisen hyödyllistä opiskelijoille.
  • Ginseng: Voi auttaa parantamaan kognitiivisia toimintoja ja vähentämään psyykkistä väsymystä.
  • Lesitiini: Tukee aivojen terveyttä ja voi parantaa muistia.

3. Elämäntapamuutokset

  • Säännöllinen liikunta: Lisää aivojen verenkiertoa ja edistää neuroplastisuutta.
  • Laadukas uni: Tavoittele 7-9 tuntia unta yössä muistin lujittamisen ja tarkkaavaisuuden tukemiseksi.
  • Stressinhallinta: Harjoittele mindfulnessia, meditaatiota, tai joogaa stressitason alentamiseksi ja keskittymiskyvyn parantamiseksi.
  • Henkinen stimulaatio: Harrasta palapelejä, uusien taitojen oppimista, tai sosiaalista kanssakäymistä pitämään mielesi aktiivisena.

Ikäkohtaiset suositukset kognitiivisten kykyjen parantamiseksi

Iäkkäille aikuisille:

Keskity lisäravinteisiin, jotka tukevat aivojen yleistä terveyttä ja voivat auttaa hidastamaan kognitiivista heikkenemistä:

  • B-ryhmän vitamiinit (B3, B6, B12)
  • Sinkki ja seleeni
  • Hyvin imeytyvä kelatoitu magnesium
  • Omega-3-rasvahapot

Lapsille ja nuorille:

Tukea oppimista ja keskittymistä luonnollisilla energiavahvistimilla ja muistia parantavilla aineilla:

  • Guarana (sopivina annoksina)
  • Lesitiini
  • Ginkgo biloba
  • Kofeiini (maltillisesti. ja ohjauksessa)

Turvallisen ja tehokkaan lisäravinteen saamiseksi lapsille ja nuorille, harkitse tuotteita Lasten terveys -mallisto .

Kokonaisvaltaisen aivoterveysstrategian toteuttaminen

Kognitiivisten toimintojen maksimoimiseksi ja aivojen yleisen terveyden tukemiseksi:

  1. Arvioi nykyiset tottumuksesi: Tunnista elämäntapasi osa-alueet, jotka saattavat vaikuttaa kognitiivisiin toimintoihisi.
  2. Konsultoi terveydenhuollon ammattilaista: Hanki henkilökohtaisia neuvoja lisäravinteista ja elämäntapamuutoksista.
  3. Toteuta asteittaisia muutoksia: Aloita pienillä, kestävillä muutoksilla ruokavaliossasi ja rutiinissasi.
  4. Valitse sopivia lisäravinteita: Valitse laadukkaita muisti- ja keskittymiskapseleita, pillereitä, tai siirappeja, jotka sopivat erityistarpeisiisi.
  5. Aseta liikunta etusijalle: Sisällytä säännöllinen liikunta, erityisesti ulkoiluaktiviteetit, osaksi rutiiniasi.
  6. Optimoi unesi: Luo johdonmukainen uniaikataulu ja luo nukkumista edistävä ympäristö.
  7. Harjoittele mindfulnessia: Sisällytä stressin vähentämistekniikoita päivittäiseen elämääsi tukeaksesi yleistä kognitiivista terveyttä.

Johtopäätös:

Muistin ja keskittymiskyvyn parantaminen edellyttää kokonaisvaltaista lähestymistapaa, jossa otetaan huomioon ravitsemus, elämäntapa, ja kohdennettu lisäravinne. Valitsemalla huolellisesti sopivia kognitiivisen parantamisen strategioita, voit parantaa kykyäsi työskennellä tehokkaasti, oppia nopeasti, ja suoriutua parhaalla mahdollisella tavalla erilaisissa henkistä terävyyttä vaativissa toiminnoissa.

Muista, avain hermoston tehokkuuden palauttamiseen ja muistin toiminnan maksimoimiseen piilee ruokavalion parannusten, aktiivisen elämäntavan, ja sopivien ravintolisien yhdistelmässä. Johdonmukaisella yrittämisellä ja oikealla tuella, voit parantaa kognitiivisia kykyjäsi merkittävästi ja ylläpitää aivojen optimaalista terveyttä koko elämäsi ajan.

Medpak

Tutustu Medpak – luotettava valintasi laadukkaille terveys- ja hyvinvointituotteille vuodesta 2014. Tarjoamme huolellisesti valittuja ravintolisiä, kuntoilutarvikkeita ja kosmetiikkaa Krakovasta, Puolasta asiakkaille ympäri Eurooppaa.

  • Facebook
  • Instagram
  • Suomi (EUR €)

Tietoa

  • Tietosuojakäytäntö
  • Palautuskäytäntö
  • Käyttöehdot
  • Peruuttaminen
  • Ehdota tuotetta

Asiakaspalvelu

  • Meistä
  • Maksutiedot
  • Toimitustiedot
  • Palautukset ja vaihdot
  • Vastuuvapauslauseke
  • Blogi
  • Meidän tukkumyyntisivusto
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Puhelin: +48 12 446 64 99

Sähköposti: info@medpak.shop

Ma–Pe: 08:00-16:00

Ota yhteyttä

© 2026 Medpak.
Hyväksytyt maksutavat
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Valitse variantit

Tuote lisätty ostoskoriin.

Näytä ostoskori